Challenge test (tarama-zorlama testi) (Antimikrobiyal Koruyucu Etkinlik) testi kozmetik ürünlerde zorunlu mudur, kapsamı nedir?

Challenge test (tarama-zorlama testi) (Antimikrobiyal Koruyucu Etkinlik) kozmetik ürünlerin içeriğinde kullanılan koruyucunun antimikrobiyal etkinliğini belirlemek için gereklidir. Kozmetik ürün raf ömrü ve kullanım süresince mikrobiyal kontaminasyon içermemelidir. Kozmetik ürünler birçok formülasyona sahiptir. Formülasyondaki bileşenler koruyucunun etkisinin olumlu veya olumsuz etkileyebilirler.

Challenge test Koruyucu etkinlik testi (tarama-zorlama testi), bitmiş ürünün yapay kontaminasyona maruz bırakılarak mikrobiyal kontaminasyon riskinin ölçülmesine dayanır. Testlerin tekrarlanabilirliğini sağlaması amacıyla kullanılacak mikroorganizmalar; Avrupa Birliğinin herhangi bir ülkesinin resmi koleksiyonlarından alınmış Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Candida albicans ve Aspergillus brasiliensis suşları olmalıdır. Ürünü kontemine etme kapasitesi olan mikroorganizmalar, tarama zorlama testi için en doğru mikroorganizmalardır. Bunlara ilaveten yaygın görülebilen bakteri ve mantarlar da izole edilip tarama testine ilave edilerek özel amaçlarla kullanılabilir. Ürün kombinasyonun da konsantrasyonun altına düşen koruyucu miktarı üründe limitlerin üzerinde mikroorganizma üremesine neden olur. Bu nedenle koruyucu etkinlik testleri ürünün güvenle kullanılabileceğini gösteren testlerdir. Formülasyonda yer alan koruyucunun kozmetik ürünü koruyabileceği güvencesi, depolama ve tüketilme süresince bozulma riskine karşın kozmetik ürünlere challenge testi yapılmalıdır.

KOZMETİK ÜRÜNLERDE CHALLENGE TEST ZORUNLU MUDUR?

Bitmiş ürünlerde challenge (tarama-zorlama) test gerektirmeyen durumlar; tek kullanımlık veya açılamayan ürünler (Havayla temas etmeden dozlama yapılan ambalajlar.) Örneğin; tek kullanımlık kolonyalı mendiller ve cilt maskeleri, spreyler,deodorantlar, roll-on şeklinde ambalajlanmış ürünler.

CHALLENGE TESTTE HANGİ METODLARLA BAKILIR?

1- Cosmetics Toiletries and Fragrance Association (CTFA)

2-İngiliz Farmakopesi(BP)

3-Avrupa Farmakopesi(EP),

4-Amerika Farmakopesi (USP),

5-ASEAN,

6-ECC Regulation,

7-ISO 11930 protokollerine göre yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: