Gluten İçermez İddiası Şimdi de Kozmetik Ürünlerde

Bazı insanların glutene karşı özel bir hassasiyeti vardır. Çölyak hastası yani gluten alerjisi bulunan kişiler glutenli gıdaları sindiremez, zamanla ince bağırsaklarındaki villusların (minik çıkıntılar) silinmesiyle besin emilimi bozulur ve rahatsızlanırlar.

En önemli etken gıdalarken iken, kozmetikler, şampuanlar ve ev temizleyici maddelerde de yer alan glutenin ağıza kaçma riski taşıdığından, bu malzemelerin glutensiz olanları seçilmelidir. Özellikle rujun glutensiz olanı seçilmelidir. Bazı makyaj malzemeleri, kremler de hassas çölyaklılara dokunabilmektedir.

 

Bazı kozmetikler çok az miktarda glüten içerebilir ve bu Çölyak hastalarında veya gluten intoleransı olan kişilerde sorun çıkarabilir. Her ne kadar gluten deri tarafından emilmese de ağızla teması olan kozmetik ürünlerde dikkat etmek ve her seferinde – ağza sık değdirme eğilimimiz olan- ellerin mutlaka yıkanması gereklidir.

Ürünlerinizde Gluten Free ya da Gluten İçermez ifadesi yer alıyor ise ifadeyi destekleyen analizler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: