Kozmetik Ürün Etiketi Üzerinde Yazılanlar Ne Anlama Gelmektedir ?

Tüketiciler kozmetik ürünler için ürünün içerik maddeleri dahil ürünün güvenli ve ideal sonuç için nasıl kullanması gerektiği bilgisine ambalajdan ulaşabilmelidir.
Kozmetik ürünler yasal gereklilikler noktasında ürün ambalajlarında aşağıda yer alan bilgileri bulundurmaları gerekir.

 • Üretici firma adı ve adresi (ürün sahibi/marka sahibi/ithal olması halinde ithalatçı)
 • İçerik listesi
 • Nominal net ağırlık
 • Ürünün nasıl güvenle kullanılacağını açıklayan gerekli olabilecek herhangi bir uyarı.
 • Ürünün ne kadar süre dayanabileceği ya da kullanılabileceğini gösterir tavsiye edilen tüketim tarihi ya da açıldıktan sonraki kullanım süresi
 • Ürünün kullanım amacı ve/veya işlevi (ürünün ambalajından anlaşılmıyor ise)
 • Ürünü tanımlayan bir referans (seri numarası)
 • Menşei (ithal ürünler için)

Bazı bilgiler etiket veya ambalaj örneğinde sembol kullanılarak gösterilmektedir.

Üretici adı ve adresi: Ürünle ilgili herhangi bir problem veya soru olduğunda sorumluya ulaşılabilirliğin sağlanması için ambalaj örneğinde üretici adı ve adresi belirtilmesi zorunludur.
İçerik: Ürünün içerdiği bütün bileşenler koku verici bileşenler ya da parfüm ürünlerinde kullanılan bütün bileşenler de dahil olmak üzere bu listede yer almalıdır. İçerik isimleri öncelikle INCI ( Uluslar Arası Kozmetik Ürün Bileşenleri Terminolojisi/ International Nomenclature for Cosmetic Ingridinets ); bu olmadığı takdirde ise, CTFA veya yaygın olarak kullanılan diğer isimleriyle tanımlanmalıdır.

 1. Bir içerik listesi;  Her zaman “INGREDIENTS” şeklinde başlıklandırılmalıdır.
 2. Bileşenler ağırlık sırasına göre listelenmelidir.
 3. INCI isimlendirme sistemi kullanılmalıdır.
 4. Parfüm karışımları “parfum” olarak belirtilmelidir. (INCI isim olarak isimlendirilmiş spesifik  parfümler hariç)  Tat vericiler örneğin diş macununda “Aroma” olarak yazılmalıdır.
 5. Renk vericiler için Colour Index, Number ya da CI number kullanılmalıdır. Örneğin CI 15580.
 6. Farklı tonları olan renkli kozmetikler için, ruj gibi, bütün renkler “may contain” başlığı altında  veya “+/-“ işareti ile listenin en sonunda yer almalıdır. Açıldıktan sonraki kullanım süresi/… önce kullanınız.

Kullanım süresi 30 aydan az olan ürünler ambalaj örneğinde “… tarihinden önce kullanınız” gibi bir ifade içermelidir. Bu süre kum saati ile sembolize edilerek sonrasında tarih belirtilmelidir.

 

 Kullanım süresi 30 aydan uzun olan ürünler, açıldıktan sonra kullanılabilecekleri süreyi ambalaj örneği üzerinde, içerisinde ya da yanında süresinin belirtildiği açık bir kavanoz simgesi ile belirtmelidirler.

Bazı ürünler normal kullanımda bozulmayacağından bu işareti gerektirmez. Örneğin aerosoller, yüksek oranda alkol içeren parfümler, tek kullanımlık ürünler.
 Referans ya da ek bilgi
Bu sembol genellikle ambalaj üzerinde yeterli alan olmadığında bütün gerekli bilgileri göstermek için kullanılır.

 Nominal net içerik
Bu miktar ambalaj içerisine doldurulan miktardır. Kozmetikler için katılarda gram (g) ya da sıvılarda mililitre (ml) şeklinde ifade edilir. İçeriği 5 g ya da 5 ml’den az olan ürünlerde, tek kullanımlık saşe/kapsül gibi ürünlerde ve eşantiyonlarda bunun verilmesi zorunlu değildir. Eğer ürün bunların toplu hali şeklindeyse şu şekilde yazılmalıdır: örneğin 10 saşe. Eğer ürün ortalama dolum sistemine göre doldurulmuşsa “e” işareti yer almalıdır. Bu işaret ağırlık&ölçü mevzuatına uygun olduğunu gösterir. Örneğin bir şampuan için tipik içerik 200 ml e şeklindedir.

 Geri dönüşüm
Geri dönüşümü referans eden ortak sembol “yeşil nokta”dır.

Farklı ürün tipleri Güneş koruyucuların etiketlenmesi 
SPF açılımı “Sun Protection Factor “ – “güneş koruma faktörü” şeklindedir. Bu, ürünün UVB ışığına karşı koruyuculuğunu gösteren miktarıdır. SPF sayısı tüketiciye ürünün koruyuculuğu hakkında bilgi verir: düşük-orta-yüksek gibi. Çoğunlukla gördüğünüz SPF sayıları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

 Tüketiciye UVA koruyuculuğu göstermesi amacıyla yandaki işaret kullanılmaktadır. Tüketici bu işareti gördüğünde ürünün minimum seviyede UVA koruması içerdiğini anlamalıdır.

Saç rengini açıcı ürünler: 
Alerji testi Saç açıcı ürünlere karşı alerjisi olan tüketici için bu tarz ürünlerde uyarılar ve güvenlik talimatları ürünün dış ambalajında olmalıdır ve kullanım kılavuzu da ürün içerisinde yer almalıdır.

Çocuklar ve diş macunu: Florür içerikli diş macunları Çocuklar için olan diş macunlarının etiketlerinde ürünün içerdiği florür miktarı ve ürünün kullanım ile ilgili bilgilere yer verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: