Kozmetik ürünlerde genellikle hangi ağır metallere rastlanmaktadır, zararları nelerdir ?

Günümüzde doğal dengenin bozulması ve çevre sorunları, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden en önemli tehlikelerin başında gelmektedir. Toprak ve suda doğal yollarla ağır metal bulunabilir ayrıca gelişen endüstri nedeni ile bir ağır metal birikimi de söz konusudur. Ağır metallerin topraklarda yüksek miktarda bulunması, bu ağır metallerin bitkilere geçisini, bu bitkilerin hammadde olarak kullanıldığı ürünlerde de, hammadde kaynaklı safsızlıkların oluşabileceği öngörülmektedir.

Endüstriyel işlem ve ürünlerde ağır metal ve zararlı kimyasal kullanımı son yıllarda hızla artmış ve buna bağlı olarak insanlar üzerindeki etkisi de daha tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. İçme suyu, gıdalar, kişisel bakım ürünleri ve ev temizlik ürünlerinde bulunan ağır metaller ve zararlı kimyasallar çevreyi ve ekolojik sistemi bozmaktadır. Sonunda bunlar insan vücuduna girdiğinde toksik etkileri ile insan sağlığını bozmakta, alerjiden, hormonal bozukluk, depresyon ve kansere kadar birçok ciddi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Ruj, makyaj malzemesi, oje, saç boyası, şampuan, el sabunu, deodorant, güneş kremi ve el losyonları  kozmetik ürünler arasında yer alır. Kozmetik ürünler incelendiğinde içlerinde birçok kimyasalın olduğu görülmektedir. Yapılan bilimsel bir çalışmada orta yaştaki bir erişkinin günde ortalama 9 kozmetik ürün kullandığı ve bunların 126 değişik içeriğe sahip oldukları belirlenmiş. İngiliz kadınlarının her yıl 2.26 kg kozmetik ürünü ağırlıkla deri yoluyla vücutlarına aldıkları tespit edilmiştir. Bunlar arasında yüz kremi ile emilen kanserojen maddeler ve göz farı yoluyla alınan Arsenik de yer almaktadır.

Örneğin, civanın tüm formları derinden ve mukozadan emilmekte ve dermal maruz kalma, sistemik toksisiteyle sonuçlanabilmektedir. Çoğunlukla bileşikleri alerjik reaksiyonlara, deride tahrişe neden olabilirler. Arseniğe yüksek dozda maruz kalma belirtileri arasında deri döküntüleri, alopesi (Saç kıran) ve tırnaklarda karakteristik çizgilerdir.

Kozmetik ürünlerde ağır metal testleri bir kılavuz ile öncelikli olarak 5 parametrenin analizi zorunlu hale gelmiştir. Bu parametreler; kurşun, arsenik, kadmiyum, civa ve antimondur.

Bu parametrelerin değerlendirmeleri ürüne göre değişmektedir. Ağır metallerin kabul edilebilir safsızlık sınır değerleri aşağıdaki parametrelere göre değişmektedir;

  1. Duyarlı popülasyon (Örneğin, çocuklar ağır metal toksisitesine yetişkinlerden daha duyarlıdır ve el-ağız aktivitesinden dolayı potansiyel olarak daha fazla maruziyet söz konusudur),
  2. Kullanılan ürün miktarı,
  3. Uygulanan vücut bölgesi.
  4. a) Kozmetik ürünler için sınır değerler;

Kurşun: 20 ppm

Arsenik: 5 ppm

Kadmiyum: 5 ppm

Cıva: 1 ppm

Antimon: 10 ppm11

 

  1. 05b) Diş macunları(mukoz membrana uygulanan ürün) için kabul edilebilir en yüksek sınır değerler;

Kurşun: 1 ppm

Arsenik: 0.5 ppm

Kadminyum: 0.1 ppm

Cıva: 0.2 ppm

Antimon: 0.5 ppm

 

Bu bağlamda ürünün çeşidine göre uygun olan sınır değer seçilerek yorumlama yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: